Produkter   » Komponenter » Nätverk » Nätkort 10/40Gbit

10 Gigabit Ethernet Adapter for High Density Systems

10Gbit adapter med en SFP+ kontakt. Intel 82599EN chipp. Passar til...
2 165,00

10GbE SFP+ Adapter 12-node MicroCloud

The AOM-CTG-i1SM 10 Gigabit Ethernet Adapter is the most flexible a...
2 290,00

Intel 40G Ethernet PCIe x8 1/2-port QSFP

Intel® Ethernet Converged Network Adapters XL710 10/40 ...
fr 3 889,00

INTEL Ethernet QSFP+ Optics

Intel® Ethernet QSFP+ Optics support SR4 and LR4 optical interfaces...
fr 3 129,00

Intel Ethernet Server Adapter X540

The Intel® Ethernet Converged Network Adapter X540 is the latest in...
fr 3 512,00

Intel® 10 Gigabit X520 Server Adapters

Intel X520 are the most flexible and scalable Ethernet adapters for...
fr 3 115,00

Intel® Ethernet SFP+ 10GbE Optikmoduler

SR and LR Optics for the Intel® Ethernet Server Adapter X520 Family
fr 1 076,00

Mellanox optical module, 10GbE SFP+ LC-LC

Mellanox SFP+ moduler för 10Gbit Ethernet fiberanslutning.
fr 1 217,00

Mellanox SFP+ till SFP+ 10Gbit Ethernet kabel

These SFP+ twinax cables have on both ends SFP+ connectors and can ...
fr 287,00

Mellanox® cable module, ETH 10GbE, 40Gb/s to 10Gb/s, QSFPto SFP+

The Quad to Single Small Form Factor Pluggable Adapter (QSFP to SFP...
322,00

Supermicro 4-port SFP+ 10GbE BCM57840S based network card

4-port 10GbE, AOC-STG-b4S Broadcom® 4-port 10GbE Controller BCM5...
4 177,00

Supermicro Intel 4-port 10GbaseT PCIe x8

The AOC-STG-i4T is a high density, low power 4-port 10GBase-T contr...
5 075,00

Supermicro Intel 82598 2-port 10Gbit CX4 card PCIe x8

Supermicro 10Gbit Ethernet kort med Intel 82598 chip och 2st CX4 ko...
3 382,00

Supermicro Intel 82599ES 1/2-port 10Gbit SFP+ PCIe x8

Supermicro nätverkskort med Intel 82599ES chipp. En eller två SFP+...
fr 1 546,00

Supermicro Intel X540 2-port 10Gbit RJ45

The AOC-STG-i2T is the lowest cost and least power consumption way ...
2 805,00

Supermicro Intel X550 10GbaseT PCIe x8

The Supermicro AOC-STGS-i2T/i1T are the most feature rich low power...
fr 2 178,00

Supermicro Intel X710 4-port SFP+ 10GbE PCIe x8 LP networkcard

Intel® Fortville X710 Quad SFP+ ports, 10Gb/s PCI-e x8 Gen. 3 (...
3 127,00

Supermicro Intel XL710 2x QSFP 40GbE network card

1 or 2-port 40GbE, AOC-S40G-i2Q   Intel® Fortville XL710 Dual ...
fr 2 933,00

Supermicro MicroLP Intel 82599EN 1-port 10GbE SFP+ PCIe x8

Compact and Powerful 10 Gigabit Ethernet AdapterThe AOC-CTG-i1S 10 ...
1 433,00

Supermicro MicroLP Intel 82599EN 2-port 10GbE SFP+ PCIe x8

  Intel 82599ES Dual SFP+ Ports, Direct Attached 10Gb/s per po...
2 464,00

Supermicro MicroLP Intel X540 2-port 10GbaseT PCIe x8

Key Features • Intel® X540 • Dual RJ45 Connectors • MicroLP for ...
2 086,00

ZyXEL 10-Gigabit SFP+ GBIC

SFP Plus Transceiver l   Hot-Pluggable with Maximum Flexibil...
fr 1 390,00

Din kundvagn

Kundvagnen är tom
Visa priser ink. moms.

Produkter

Vi är ett kreditvärdigt företag enligt Soliditets värderingssystem som baserar sig på en mängd olika beslutsregler. Denna uppgift är alltid aktuell, informationen uppdateras dagligen via Soliditets databas.

Nyheter

Uppdatering staus SSD:er

Vi har fått in hyffsat lager på Samsung SM863 diskar, dessa har 3.5DWPD och bra prestanda, det är fortfarande brist så hur det kommer se ut i framöver är osäkert. Intel har EOL annonserat alla NVMe och SATA diskar som byggger på 20nm G4 flash, dvs P3500, P3600, P3700, & DC S3610, DC S3710 serierna. Ersättarna P4500, P4600 & S4600 verkar inte finnas ute ännu! Ledtider på SAS SSD:er med hög endurance (25DWPD) är 2-3 månader så planera ev inköp noga.

Xeon E3-1200 v6

Då har vi fått in Intels Kaby Lake version av E3 processorerna, som vanligt något snabbare än förra generationen men inget revolutionerande. Största skillnaden är väl att de kan köra minnena på 2400MHz där gamla v5 "bara" körde på 2133Mhz. Intel anger att de är upp till 56% snabbare än Xeon E3-1200v2 som ju bara är 5år gammal!

Fel på Atom C2000 moderkort

Ett fel i Atom C2000 chippen har hittats vilket gör att risken att maskinen skall gå sönder efter ca 1.5år är större än normalt. Mer info om ytbyte av sålda kort etc.

 

Nya artiklar: